Obudowy grobów stosowane są w przypadku grobowców ziemnych, które nie zostały wyposażone w murowany lub kamienny pomnik oraz płytę. Pozwalają na ogrodzenie obszaru grobu ziemnego, który nie ulega zniszczeniu choćby poprzez zmienne warunki atmosferyczne, a do tego poprawiają jego estetykę. Obudowa stosowana jest także w grobach ziemnych tymczasowych. Warto wiedzieć, ile kosztuje obudowa grobu i czy takie rozwiązanie się opłaca?

Ile kosztuje obudowa grobu?

Koszt obudowy grobu nie jest wysoki, dlatego wiele rodzin decyduje się na nie, szczególnie w przypadku starszych grobów ziemnych, którym chcą przywrócić estetyczny wygląd. Kupno gotowej obudowy to wydatek rzędu 100-200 złotych w zależności od wybranego materiału. Za kwotę poniżej 100 złotych można obudować grób dziecięcy. Oczywiście jest to kwota obejmująca samą obudowę – można zamontować ją samodzielnie lub zlecić usługę firmie, u której kupujemy produkt. Dodatkowy koszt kilkudziesięciu złotych może obejmować zakupienie zrębków dekoracyjnych lub sztucznej trawy, do wypełnienia wnętrza obudowy. Okazuje się bowiem, że grobowiec zagospodarowany w ten sposób, może się naprawdę ciekawie prezentować.

Obudowy grobu oferuje Stolarnia Grodzka.

obudowa grobu

Jaki materiał wybrać?

Warto wiedzieć, że koszt obudowy grobu w dużej mierze zależy od wyboru materiału. Najtańsze są obudowy z tworzywa sztucznego, jednak popularnością cieszy się także drewno. Obudowy mogą występować w postaci litych desek, w kształcie urnowym, a także w formie niskiego płotka. Do obudowy można dodać elementy klęcznika czy nawet ławeczkę. Drewno jest najpopularniejsze z racji łatwego montażu oraz szerokiego zastosowania, jest to materiał stosunkowo wytrzymały, który można dowolnie zabarwić. Do tego zawsze pięknie się prezentuje, a dobrze zaimpregnowane drewno estetycznie wygląda pomimo zmiennych warunków atmosferycznych.

Warto zwracać uwagę na jakość obudowy

Wybierając obudowę grobowca, warto zwracać uwagę na jej solidne wykonanie oraz jakość użytego drewna. Wszystkie elementy powinny być odpowiednio zaimpregnowane, by okazały się trwałe na długie lata. Dla zabezpieczenia drewna przed działaniem wody, wnętrze obudowy można wybić specjalną pianką poliuretanową lub folią izolacyjną. Taka dodatkowa usługa nie kosztuje wiele, a może przedłużyć żywotność drewna.