Województwo podkarpackie, z jego centralnie położoną stolicą, czyli miastem Rzeszów, jest jednym z najbardziej tradycyjnych pod względem obrzędowości i tradycji regionów w Polsce. Sam Rzeszów, liczący sobie – według danych na rok 2017 – 189 461 mieszkańców dynamicznie się rozwija, co sprzyja z kolei osiedlaniu się w nim wciąż nowych mieszkańców, którzy znajdują swoje miejsce do życia w około 30 osiedlach. Jak w wielu innych miastach Polski, dominującymi grupami wiekowymi są młodzi dorośli (w wieku 25 do 34 lat) oraz młodsi seniorzy (liczący sobie od 55 do 64 lat). O ile ta pierwsza z dominujących grup wiekowych daje duże nadzieje na przyszłość, będąc potencjalną nadzieją na dalszy wzrost liczby mieszkańców w wyniku wzrostu narodzin – o tyle ta druga grupa wiekowa każe się powoli zastanawiać nad zapewnieniem im opieki w podeszłych latach a także – koniec końców – godnego pochówku.

W Rzeszowie istnieje kilka cmentarzy: niektóre z nich są zabytkowe – tak jak chociażby nieczynne już cmentarze żydowskie, niektóre zaś nadal służą ludności – tak, jak otwarty w 1972 roku cmentarz na Wilkowyjach. W 2013 roku, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu ludności, na tym właśnie cmentarzu oddano do użytku nowoczesne krematorium, drugie na Podkarpaciu. Dzięki temu nie istnieje już konieczność transportu Zmarłych do krematoriów oddalonych niekiedy o dziesiątki kilometrów. To zaś znacznie redukuje całościowe koszty pogrzebu.

Pogrzeby w Rzeszowie

Polskie Centrum Pogrzebowe – zakład pogrzebowy Rzeszów
Funer – zakłady pogrzebowe w Rzeszowie

usługi pogrzebowe

Tu właściwie należałoby zapytać, ile kosztuje pogrzeb w Rzeszowie? Odpowiedź mogłaby być różna, w zależności od zakładu pogrzebowego. Nie jest bowiem tajemnicą, że z reguły cenniki zakładów pogrzebowych nie są podawane do wiadomości publicznej, a osoby zainteresowane dowiadują się o cenach przez nie sugerowanych dopiero w razie potrzeby. Średnio jednak należy przygotować się na wydatek rzędu wielkości zasiłku pogrzebowego, który od 2011 roku wynosi 4 tysiące złotych. Oczywiście, ta kwota może ulegać pewnym wahaniom i różnić się np. w zależności od wybranego rodzaju pochówku (czy jest to pochówek tradycyjny czy kremacyjny), a także od opłaty np. za miejsce na cmentarzu. Jednak z kolei jest tajemnicą poliszynela, że pochówek nie jest tanim przedsięwzięciem.

Rodziny osób z Rzeszowa powinny – jak i w innych miastach Polski – być przygotowane na wydatki. Bo o ile na śmierć raczej trudno z reguły być przygotowanym (poza nielicznymi wyjątkami), to na wydatki już można przygotować się z większym prawdopodobieństwem. Po prostu wiadomo, że jeśli mieszka się w Rzeszowie i pragnie się mieć pogrzeb w Rzeszowie, to trzeba liczyć się z tym, że niezależnie do tego ile kosztuje pogrzeb w Rzeszowie, trzeba będzie te koszty ponieść.