Z pewnością niejedna osoba jest zainteresowana kosztami pogrzebu w Częstochowie. Faktem jest, że nie każdy posiada nieograniczony budżet. Podczas planowania pochówku liczy się więc każda złotówka. Dobry zakład pogrzebowy pomoże nam zaoszczędzić sporą ilość gotówki, a jednocześnie zorganizuje wzniosłą i wzruszającą uroczystość. Poniżej przedstawiono orientacyjne koszty za podstawowe usługi pogrzebowe.

Zakłady pogrzebowe

Funer – zakłady pogrzebowe z Częstochowy

Forma pochówku

Pierwszym krokiem jest wybór dogodnej formy pochówku. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna. Nie można jednoznacznie powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze. Na początku ustalmy posiadany budżet. Kremacja to dodatkowy koszt, jednak jest ona coraz chętniej wybierana. W dużej mierze jest to wynikiem rosnącego zainteresowania grobowcami rodzinnymi. W jednej mogile może zostać pochowanych o wiele więcej urn, niż trumien. Pozwala to zmniejszyć wysokość opłat cmentarnych, które nie należą do niskich.

Koszty niezmienne

Na koszt pogrzebu składa się m.in.:
– transport zwłok – 300-400 zł
– przechowywanie ciała w chłodni – trzy pierwsze doby za darmo, a każda kolejna 50 zł
– oprawa florystyczna – 200-300 zł
– oprawa muzyczna – 300-400 zł
– akcesoria pogrzebowe – 400 zł
– trumna/urna – 900-2000 zł

Warto uwzględnienić, że są to jedynie uśrednione stawki. Dokładny kosz zależy od wielu czynników.

Koszt pochówku tradycyjnego

Za obsługę pochówku zapłacimy około 1400 zł. Oprócz tego należy liczyć się z koniecznoścą starannego przygotowania ciała. Średnia cena tej usługi to 400 zł. Musimy również pamiętać o stosownej odzieży dla zmarłego.

Koszt pochówku z kremacją

Sam proces kremacji to koszt mniej więcej 600 zł. Należy również zakupić specjalną trumnę kremacyjną za około 300 zł. Tańsze jest jednak przygotowanie ciała – średni koszt to 200 zł. Oprócz tego mniej zapłacimy za obsługę pogrzebu (około 1200 zł).