Słowo kremacja pochodzi z łaciny i oznacza „spalić”. Kremacja to forma pogrzebu i polega ona na spaleniu ciała zmarłego. Kremacja uznawana jest przez wiele religii. Taki rodzaj pochówku jest najbardziej popularny w Japonii.

Usługi pogrzebowe nie są przyjemnym tematem, jednak śmierć to nieunikniona część życia. Po śmierci bliskiej osoby należy pomyśleć o godnym pochówku. Kremacja w świetle polskiego prawa nie jest zabroniona, jednak należy pamiętać, że rozsypywanie prochów osoby zmarłej oraz przechowywanie ich w miejscu innym niż cmentarz jest nielegalne. Szacuje się, że w Polsce kremacje stanowią około siedmiu procent pogrzebów. Coraz więcej osób chce po śmierci zostać skremowanych. Jedną z najczęściej podawanych przyczyn jest strach przed pochowaniem żywcem. W obecnych czasach taka ewentualność jest wysoce mało prawdopodobna, ale nie można jej całkowicie wykluczyć.

Polecane firmy z Krakowa oferujące kremacje:

Gabriel – kremacje Kraków
Zakłady pogrzebowe w Krakowie – Funer

pogrzeb z kremacją

By kremacja mogła się odbyć najpierw trzeba dopełnić formalności. Rodzina musi podpisać zezwolenie na kremację oraz dostarczyć akt zgonu. W miejscu, gdzie znajduje się krematorium, zwykle dostępne są kaplice, by umożliwić bliskim ostatnie pożegnanie ze zmarłym. Krematoria wyposażone są w pokój poglądowy, gdzie można zobaczyć przebieg procesu. W nim znajduje się przeszklona ściana, która umożliwia obserwację. Z tego miejsca można korzystać nieodpłatnie. Piec nagrzewa się do około dziewięciuset stopni Celsjusza. Trumna wprowadzana jest do pieca, a czas kremacji ogranicza się do siedemdziesięciu minut. Później prochy są schładzane przez kolejne piętnaście minut, a następnie są ponownie rozdrabniane. Czas kremacji może być krótszy, jeśli żegnamy się z dzieckiem. Dzieci do lat sześciu mogą zostać skremowane razem z matką. Z kremacji zostaje około trzech litrów prochów, które wsypywane są do foliowego woreczka opisanego imieniem i nazwiskiem.

Proces kończy się wydaniem świadectwa kremacji. Koszt jest znacznie mniejszy niż wydatki związane z tradycyjnym pogrzebem.

Kategorie: Kremacje