Nad tematyką śmierci ludzie rozwodzą się od tysięcy lat. I chociaż wciąż jest to poniekąd temat tabu, którego nie lubimy poruszać, to budzi on wiele kontrowersji i spekulacji. Szczególnie, jeśli zaczniemy zagłębiać się w kwestie duchowe dotyczące chociażby życia po życiu. Jednakże prawdą jest też fakt, iż kontrowersje wzbudzają również bardziej praktyczne kwestie dotyczące kosztów pogrzebu.
Zasiłek pogrzebowy niewielkim procentem wydatków.
W Polsce obecnie zasiłek pogrzebowy przyznawany organizatorom pochówku osoby zmarłej wynosi 4 tysiące złotych. Mimo że pozornie kwota ta mogłaby wydawać się wystarczającą, stosunkowo często jest ona zaledwie częścią zapłaty za wykonane usługi pogrzebowe. Udając się bowiem do zakładu pogrzebowego poznajemy prawdziwy cennik dopełnienia poszczególnych usług. Później wiele zależy od nas samych oraz rozlicznych decyzji dotyczących wyboru rodzaju pochówku, trumny bądź urny czy dodatkowych usług jak choćby przygotowanie ciała zmarłego do ceremonii lub zorganizowanie oraz rozmieszczenie nekrologów. Naturalnie wybierając tanią trumnę lub urnę, a także ograniczając się z ilością zamówionych usług, koszty pochówku zakład pogrzebowy może pokryć z wspomnianego zasiłku. Lecz gdzie reszta wydatków?
Sprawdzone zakłady pogrzebowe
FUNER – Zakłady pogrzebowe Poznań
„Co łaska” na liście budżetu pogrzebowego.
Zakład pogrzebowy zajmuje się przygotowaniami do ceremonii pogrzebu wyłącznie od strony praktycznej. Załatwienie formalności, zorganizowanie kamerzysty czy skomponowanie wiązanki kwiatowej to tylko niektóre z czynności wchodzących w zakres usług pogrzebowych. Aczkolwiek osoby z większymi potrzebami duchowymi bez wątpienia zapragną, aby ostatnią drogę ich ukochanej osoby na ziemi zwieńczyła piękna msza żałobna. Jednakże wziąć należy pod uwagę, że ona również generuje koszty. I właśnie tutaj pojawia się znane hasło „co łaska” wypowiadane przez księży czy panie w kancelarii kościoła, które zazwyczaj poprzedza kwotę do zapłaty konieczną, aby msza miała miejsce. W zależności od parafii ceny drastycznie się wahają od 50 zł nawet do 1200 zł.
Stypa wisienką na torcie wśród pogrzebowych wydatków.
W wielu kręgach społecznych po uroczystości pogrzebu obowiązkiem jest spotkanie się na uczcie zwieńczającej niejako całe wydarzenie. Przy stole zasiadają głównie krewni zmarłego, jedząc i pijąc obficie. Zatem jest to kolejny punkt na liście wydatków, jaki należy wziąć pod uwagę. Wynajem sali, jak również wybór odpowiedniego menu może spowodować, że za spędzenie wspólnie kilku miłych chwil po ceremonii pogrzebowej możemy zapłacić grube tysiące.
Jak widać ilość wydatków jest dosyć duża. Dotyczy to w szczególności bardziej wystawnych pogrzebów. Naturalnie można też zdecydować się na bardziej skromną uroczystość pozbawioną późniejszego ucztowania, wcześniejszej mszy żałobnej czy innych dodatków świadczonych przez zakład w ramach usług pogrzebowych.