Gdy odchodzą bliscy zadaniem najbliższej rodziny jest zorganizowanie godnego pogrzebu, który będzie uroczystością pożegnalną oraz podziękowaniem i hołdem oddanym Zmarłemu. W tych trudnych chwilach, pełnych cierpienia, żalu i łez, wielu osobom ciężko jest zebrać siły i myśli, by móc sprawnie funkcjonować i przejście przez wszelkie procedury prawne i administracyjne związane z pochówkiem. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc fachowców – zakład pogrzebowy cieszący się dobrą opinią na rynku doskonale poradzi sobie ze wszystkimi logistycznymi zawiłościami organizacyjnymi.

Zakłady pogrzebowe w Białymstoku

Funer – spis zakładów pogrzebowych

koszt pogrzebu

Jak kształtują się koszty pogrzebu?

Wydatek na zorganizowanie pogrzebu można podzielić na koszty podstawowe, opłaty cmentarne oraz koszty dodatkowe. Aby dobrze zrozumieć udział poszczególnych kosztów w całości kwoty potrzebnej do pochowania Zmarłego warto przyjrzeć się cennikom firm pogrzebowych działających na terenie Białegostoku i okolic. Białystok ma ceny nieco niższe, niż wielkie miasta w centralnej czy południowej Polsce, więc jest reprezentatywny dla większości miejscowości położonych w naszym kraju.

1. Koszty podstawowe

W skład kosztów podstawowych wchodzą wszelkie czynności związane z odbiorem zwłok, transportem i przechowaniem w chłodni, czynności higieniczne i ubieranie oraz obsługa pochówku. Koszty są zmienne w zależności od tego, czy ciało będzie w trumnie czy skremowane w urnie, czy grób trzeba zasypać czy ciało umieścić w grobowcu.
W większości miast w Polsce koszty podstawowe tradycyjnego pogrzebu w grobie ziemnym to wydatek około 2000 zł.

2. Koszty cmentarne

Ich udział w wydatkach zależy od rodzaju grobu oraz opłat za miejsce ustalonych przez właściciela cmentarza. Najdroższe są miejsca w murowanych grobach w alejach zasłużonych na cmentarzach parafialnych. Na wysokość tych opłat zakłady pogrzebowe wpływu nie mają.

3. Koszty dodatkowe

To wydatki na kwiaty, nekrologi, transport żałobników, oprawę muzyczną i kamerzystę, poczęstunek – konsolację po uroczystości. Wysokość opłaty z tytułu tych usług zależy od wielu czynników, np. gatunek i ilość kwiatów, menu konsolacji, rodzaj muzyki itp.

Białystok i okolice mają możliwość korzystania z usług doświadczonych organizatorów pogrzebów, którzy potrafią zorganizować godną i podniosłą uroczystość za cenę mieszczącą się w kwocie zasiłku pogrzebowego.

Koszty można obniżyć

Zamówienie usługi w firmie funeralnej, to scedowanie na jej pracowników nie tylko samej organizacji ceremonii na cmentarzu czy przygotowania i transportu ciała. Pracownicy zakładów pogrzebowych mogą reprezentować swoich klientów w urzędach, łącznie z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego z ZUS, KRUS, MSWiA czy wojska. Aby nie narazić się na straty, nie paść ofiarą oszustów, którzy potrafią śmierć wykorzystać do wzbogacenia się, należy organizację pogrzebu powierzyć zakładowi pogrzebowemu, który ma, obok nienagannej opinii, szeroki zakres usług. Zlecając wykonanie większej ilości zadać można negocjować zniżki i dzięki temu obniżyć koszt pogrzebu. Solidny zakład pogrzebowy zasługuje na zaufanie i dalszą współpracę – warto zamówić w nim usługi związane z wykonaniem pomnika oraz całoroczną opiekę nad grobami.