Pogrzeb to zawsze bardzo smutne wydarzenie, które nie wpływa bezpośrednio tylko na rodzinę, ale również na jej finanse. W obecnych czasach organizacja pogrzebu kosztuje dość sporo, a nie wszyscy mają wystarczającą ilość oszczędności, by bez problemów zorganizować ostatnie pożegnanie swojego bliskiego. Jakich kosztów należy się spodziewać w obrębie Warszawy?

Podstawowe koszty

Pierwsze co zwykle należy zrobić w związku z organizacją pogrzebu to wybrać zakład pogrzebowy, który zajmie się wszelkimi przygotowaniami pogrzebowymi oraz samym zmarłym. Jeśli jest to pogrzeb katolicki, trzeba również przygotować opłaty za mszę pogrzebową w kościele. Warto wspomnieć o tym, że koszt pogrzebu jest w dużej mierze zależny od tego, w jakiej miejscowości jest organizowany. Pochówek w małej wsi jest zwykle ok 500 zł tańszy niż np. w Warszawie, co może znacznie wpływać na finalną kwotę jaką rodzina zmarłego będzie musiała wydać na ceremonię. Stąd też tak duża popularność kremowania zwłok, która jest znacznie tańsza od tradycyjnego pochówku, a koszty pogrzebu zwłok skremowanych są znacznie niższe.

Usługi pogrzebowe Praga

Memorial – zakład pogrzebowy Praga
Funer – zakłady pogrzebowe w Warszawie

Ile kosztuje pogrzeb na warszawskiej Pradze?

Warszawskie dzielnice takie jak Praga Południe czy Praga Północ w porównaniu z pozostałymi dzielnicami stolicy są stosunkowo tanie w temacie pochówku. Różnica w kosztach pogrzebowych najbardziej widoczna jest przy opłatach cmentarnych, gdzie wykupienie miejsca na pochówek jest często o kilkadziesiąt złotych tańsze niż w przypadku dzielnic takich jak Wola czy Śródmieście. Organizowanie pogrzebu na warszawskiej Pradze powinno zatem rozpocząć się właśnie od poszukiwania miejsca na grób na miejscowym cmentarzu, ponieważ to tak naprawdę stanowi największy koszt. Wszelkie pozostałe czynności, czyli wybranie zakładu pogrzebowego, wybranie trumny, zadbanie o przechowanie ciała itp. można załatwić tuż po tym. Jedno jest pewne – pogrzeb to dość duży koszt, bez względu na zamożność rodziny czy miejsce pochówku. Warto zatem zminimalizować koszty tej ceremonii do minimum, a w tym z pewnością pomoże wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego.