To ile zapłacimy za pogrzeb zależne jest przede wszystkim od tego, gdzie organizowana jest ceremonia. Ceny w dużych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków są zdecydowanie wyższe niż te w mniejszych miejscowościach na przykład takich jak Rybnik i okolice. Jednak jest też kilka innych czynników wpływających na koszt pogrzebu.

Za co musimy zapłacić, organizując pogrzeb?

Pogrzeby to bardzo złożone uroczystości, dlatego tego typami usług zajmują się wyspecjalizowane zakłady pogrzebowe. Bardzo dobre i solidne firmy znajdują się na terenie Rybnika i jego dzielnic: Chwałowic, Popielowa, Radziejowa, Niedobczyc, Niewiadomia oraz miejscowości Marklowice obok Rybnika.
Koszty, które poniesiemy podczas pogrzebu obejmować będą takie usługi jak: odbiór i przewóz zwłok, chłodnię lub inne miejsce przechowywania ciała, przygotowanie zwłok do pogrzebu. Dość drogie i skomplikowane jest załatwianie dokumentacji pogrzebowej oraz formalności na cmentarzu dlatego lepiej jest jak wszystkim zajmie się zakład pogrzebowy. Inne czynności, za które będziemy musieli zapłacić to transport na cmentarz, przygotowanie trumny lub urny krematoryjnej, kondukt, pomoc podczas złożenia trumny w grobie oraz oczywiście sprzątanie.

Pogrzeby Marklowice, Rybnik

Styx – zakład pogrzebowy

pogrzeby-marklowice

Czy kremacja jest tańsza niż pogrzeb tradycyjny?

Większość kosztów pogrzebowych jest podobna w obydwu przypadkach, ale o ile dość drogi jest koszt kremacji i trumny kremacyjnej, o tyle dużo większe koszty czekają nas w przypadku pochówku tradycyjnego ze względu na ceny trumien.
Przy obsłudze pogrzebu z kremacją potrzeba zatrudnić mniejszą ilość pracowników zakładu pogrzebowego. Nie występuje tutaj potrzeba niesienia trumny z ciałem zmarłego ani chowanie jej do grobu, co znacznie obniża koszty.
Sam pogrzeb to jeszcze nie koniec wydatków. Musimy zorganizować uroczystość pogrzebową zwaną stypą, zapłacić za nocleg rodzinie i znajomym którzy przybyli z daleka.
Na koniec do kosztów organizacji pogrzebu musimy doliczyć opłatę dla księdza, fotografa, kamerzystę, a także jego muzyczną oprawę.