Śmierć bliskiej osoby dla każdego jest sporym szokiem i czymś, po czym trudno jest przejść do codziennego życia. Dla najbliższych osób zmarłego, sytuacja taka jest podwójnie trudna, bowiem nie mogą oni pozwolić sobie na skupienie się na wspominaniu i przeżywaniu żałoby po zmarłym, ale muszą także zająć się wszystkimi organizacyjnymi sprawami, związanymi z pogrzebem. Dlatego warto (na wszelki wypadek) wcześniej wiedzieć, jak proces organizowania pogrzebu wygląda i ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na ten cel. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie miasta Olsztyn.

Zakłady pogrzebowe z Olsztyna

Arkadia – zakład pogrzebowy Olsztyn
Funer – lista zakładów pogrzebowych

oprawa pogrzebu

Pierwszym krokiem przy organizacji pogrzebu jest powiadomienie lekarza lub pogotowia. Umożliwia nam to otrzymanie niezwykle ważnego dokumentu – karty zgonu. Następnie – w Urzędzie Stanu Cywilnego – uzyskujemy akt zgonu. Zanim jeszcze zajmiemy się organizacją pogrzebu, możemy ubiegać się w ZUS o zasiłek pogrzebowy, który wynosi obecnie około 4 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o o same usługi pogrzebowe i ich cenę – jest ona ustalana przez zakład pogrzebowy. Warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą zakładów i ich cennikami. Zaletą Olsztyna jest fakt, że organizacja pogrzebu w tym mieście może być dużo tańsza niż chociażby w Warszawie czy Krakowie.

Na cenę pogrzebu może wpłynąć także fakt czy decydujemy się na kremację. W przypadku kremacji – trumna przygotowana do tego procesu kosztuje od 400 do 600 złotych, natomiast sama kremacja około 900 złotych. Urny, w których przechowywane są prochy zmarłych również mają różne ceny – zwykle kosztują one kilkaset złotych. Z kolei jeśli chodzi o pochówek tradycyjny, koszta trumien są zróżnicowane, od około 1400 złotych do ponad 3 tysięcy. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj pochówku się zdecydujemy, trzeba pamiętać o tym, że wcześniej zapłacić należy za przewóz zwłok oraz przygotowanie ciała do kremacji lub pochówku.

Co jeszcze trzeba wliczyć w koszta?

Oczywiście – sama organizacja pogrzebu również kosztuje. Samo miejsce na grób ma swoją cenę – na cmentarzu komunalnym w Olsztynie waha się ona (w zależności od cech grobu) od 400 złotych do nawet 3 tysięcy. Opłata taka jest uiszczana raz na 20 lat. Dodatkowe koszta to również transport zwłok na cmentarz, oraz cała oprawa. Dopłacić trzeba także za kwiaty oraz muzykę.

Organizacja pogrzebu nie jest więc sprawą tanią – nawet w Olsztynie. Nikt nie chce, aby jego bliskie osoby umierały – warto jednak być wcześniej przygotowanym na taką sytuację i wiedzieć ile kosztować będą poszczególne etapy przygotowania zwłok osoby zmarłej do pogrzebu oraz pochówku.