Kalisz jest miastem, gdzie nie brakuje zakładów pogrzebowych. Wyprawienie pogrzebu wiąże się ze sporymi kosztami, których nie da się uniknąć. W większych miastach mamy jednak spore możliwości odnośnie tego, by ograniczyć część wydatków lub mocno je zredukować. Warto wiedzieć, ile może kosztować wyprawienie pogrzebu w Kaliszu, szczególnie że zasiłek pogrzebowy wynosi w naszym kraju tylko 4 tysiące złotych.

Polecane zakłady pogrzebowe

Heban – usługi pogrzebowe Kalisz

Ile może kosztować pogrzeb – koszty w kościele

Sam zakład pogrzebowy to nie wszystko, aby zorganizować pogrzeb, należy załatwić wszystkie formalności w kościele. Okazuje się, że dla księży to pogrzeby obok ślubów są najbardziej dochodowymi ceremoniami. Wiele parafii stosuje cennik „co łaska”, jednak wielu księży mówi dokładnie, ile należy się za organizację pogrzebu. Koszty w kościele to od 500 do nawet 1200 złotych! Trzeba opłacić księdza, kwiaty, organistę – im więcej elementów składających się na całość ceremonii, tym bardziej obciążą one naszą kieszeń. Są oczywiście parafie, w których księża faktycznie nie biorą aż tyle pieniędzy, jednak raczej należą do rzadkości. Trzeba pamiętać, że koszty w kościele to tylko część całej sumy, należnej za pogrzeb.

Pozostałe koszty pogrzebu

Główną część opłaty związanej z pogrzebem pochłaniają usługi zakładu pogrzebowego. Sporo kosztuje odbiór ciała ze szpitala, domu czy wskazanego miejsca, przechowywanie ciała w chłodni i przygotowanie do pogrzebu. To zakład pogrzebowy zajmuje się organizacją pochówku, mianowicie trumną, karawanem, wieńcami pogrzebowymi czy opuszczeniem trumny do grobowca. Oczywiście wszystkie szczegóły dogadywane są z klientem. Cena takich usług zwykle wynosi od 1000 do 1500 złotych, do czego należy doliczyć cenę trumny. Ta kosztuje od 1000 tysiąca złotych wzwyż. W przypadku skromnego pogrzebu można zmieścić się we wspomnianym zasiłku pogrzebowym w wysokości 4 tysięcy złotych, jednak w wielu przypadkach konieczne jest jeszcze wykonania grobowca oraz zorganizowania stypy – to dodatkowych kilka tysięcy złotych.