Planowanie pogrzebu to także kwestia wyboru poszczególnych rozwiązań – między innymi tego, czy zdecydować się na pochówek w trumnie, czy też kremację i urnę. Wiele osób decyduje się na to drugie rozwiązanie nie tylko ze względów finansowych, chociaż trzeba przyznać, że koszt pogrzebu z kremacją będzie wymagał mniej nakładów finansowych niż pochówek w trumnie.

Producenci urn pogrzebowych

Funer – urny pogrzebowe

Cena urn pogrzebowych

Koszt urn zależy od tego, z czego są one wykonane. Najtańsze urny pogrzebowe to te metalowe. Ich cena to około 300 zł, chociaż można znaleźć jeszcze tańsze modele. Urny metalowe chociaż tanie, mają swoje niezaprzeczalne walory, ponieważ są trwałe i odporne na uszkodzenia i wilgoć. Na nieco wyższym poziomie cenowym plasują się urny kamienne. Można je kupić już za około 400-500 zł. Są one wykonane z granitu, marmuru czy innego kamienia naturalnego, podobnie jak nagrobki. Podobny, lub nawet nieco niższy koszt trzeba ponieść za urnę drewnianą. Najdroższe są urny ceramiczne, czyli z wypalanej gliny i artystyczne.

Urny metalowe są ekonomicznym i estetycznym rozwiązaniem. Oprócz materiału wykonania, w cenę urny wchodzi zazwyczaj także materiał, z którego wykonane są elementy ozdobne i uchwyty. Trzeba także wziąć pod uwagę to, czy będą na niej umieszczone jakieś symbole religijne. Droższa może być też większa urna. Tak czy inaczej, jest to koszt zdecydowanie niższy niż cena jakiejkolwiek trumny.

Jaki pochówek wybrać i czy kierować się jedynie względami czysto ekonomicznymi? To już będzie zależało zarówno od sytuacji ekonomicznej rodziny, jak i od osobistego wyboru. Nieraz także sam zmarły przed pochówkiem wyraża wolę co do pochówku i zadaniem jego rodziny jest ją uszanować. Jeżeli rodzina chciałaby zmieścić się w kwocie zasiłku pogrzebowego lub tylko nieznacznie ją przekroczyć, to najlepiej wybrać kremację i najmniej kosztowną, chociaż wcale nie gorszą trumnę metalową. Reszty wyborów pomogą dokonać pracownicy zakładu pogrzebowego, dzięki których poradom można zdecydowanie zmniejszyć koszty pochówku.