Każdy pogrzeb to dla bliskich ogromne przeżycie, smutek, rozpacz i łzy. Utraty członka rodziny czy przyjaciela, nie można bowiem porównać z żadnym innym smutnym wydarzeniem w życiu. Jednak przeżycia emocjonalne to nie wszystko, czekają nas jeszcze niemałe wydatki związane z organizacją ceremonii pogrzebowej i wykupem miejsca pochówku.

Pomoc zakładu pogrzebowego

Oczywiście możemy liczyć na pomoc zakładu pogrzebowego, który zajmuje się kompleksową obsługą każdej ceremonii, pomagając załatwić wszystkie formalności urzędowe i zapewniając niezbędne akcesoria. Dlatego też bardzo ważny jest wybór dobrego zakładu pogrzebowego, a na szczęście jest w czym wybierać, zwłaszcza w dużych miastach. Z domem pogrzebowym można skontaktować się osobiście lub telefonicznie. Zlecenie wykonania usługi to pierwszy, najważniejszy etap w załatwianiu formalności, który daje nam pewność, że zwłoki zmarłego zostaną przewiezione bez względu na to, gdzie się znajdują, poddane zostaną na nasze życzenie kosmetyce pośmiertnej, kremacji, a cała ceremonia będzie przygotowana i przeprowadzona tak, jakbyśmy tego sobie życzyli.

Ile kosztuje pogrzeb w Szczecinie?

Koszty pogrzebu obejmują opłaty administracyjne czyli opłaty za udostępnienie miejsca pochówku oraz koszty pozostałe. W Szczecinie opłata ta dla dziecka do sześciu lat wynosi 370 zł – w grobie ziemnym, 600 zł w grobie pojedynczym i 700 zł w grobie głębinowym. Po upływie 20 lat opłaty należy uiścić ponownie, są wtedy niższe (158, 200 i 400 zł). Koszt umieszczenia urny w mogile ziemnej to 250 zł.

Jeżeli zaś chodzi o kremację, jej cena to 590 zł dla mieszkańców Szczecina. Kremacja osoby dorosłej spoza miasta kosztuje 650 zł, a dziecka 300 zł. Prochy zmarłego mogą też zostać rozsypane w Ogrodzie Pamięci – koszt wynosi 100 zł.

Zakłady pogrzebowe w Szczecinie

Funer – zakłady pogrzebowe Szczecin

Nowy Eden – usługi pogrzebowe w Szczecinie

Hermes – zakład pogrzebowy Szczecin

pogrzeby w Szczecinie

Koszt pogrzebu w zależności od wyboru

Podejmując decyzję, dotyczącą oprawy ceremonii pogrzebowej, warto przeanalizować koszty poszczególnych usług. Ceny są bowiem różne, na przykład najtańsza trumna w Szczecinie kosztuje 650 zł, a najdroższe dochodzą do czterech tysięcy. Za tabliczkę na trumnę trzeba zapłacić 96 zł, a za krzyż 145 zł. Natomiast najtańsza urna kosztuje 200 zł. Organista zażyczy sobie 70 zł, a trębacz 220 zł.

Pozostaje jeszcze opłata kościelna, która jest różna w zależności od zwyczajów panujących w parafii, ale na pewno wyniesie kilkaset złotych.

Największe koszty pochłonie wykonanie nagrobka – ceny zaczynają się od 3 000 zł. Trzeba też pamiętać, że utrzymanie nagrobka w należytym stanie także kosztuje.

Dodatkowe koszty to kwiaty, wieńce, znicze i ewentualna stypa.