Kwota zasiłku pogrzebowego co jakiś czas ulega zmianie. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że wraz ze wzrostem tej kwoty łatwiej jest zorganizować pogrzeb, bowiem najczęściej wtedy rośnie też koszt pogrzebu. W Krakowie na przykład pogrzeby są tańsze niż w stolicy. Także między innymi miastami w Polsce zauważalne są wyraźne różnice. Skąd one się biorą? Czy ceny za poszczególne usługi pogrzebowe nie powinny być ujednolicone w jakiś sposób?

Gdyby zapytać poszczególne zakłady pogrzebowe, na czym opierają swoje cenniki – pewnie trudno by uzyskać miarodajną odpowiedź. Tym bardziej, że chociażby na stronach zakładów pogrzebowych trudno zobaczyć konkretny cennik. Najczęściej ujawnia się on w trakcie rozmowy z rodziną, która przychodzi prosić o zorganizowanie pogrzebu swojego Bliskiego.

Polecane firmy w Krakowie

Gabriel – usługi pogrzebowe Kraków
Funer – lista zakładów pogrzebowych

usługi pogrzebowe kraków

Warto spojrzeć na koszt pogrzebu w Krakowie jako mieście, które chętnie wybierane jest jako to wymarzone miejsce do życia – stolica kultury, nauki i przemysłu. W Krakowie miejsce na cmentarzu jest prawie tak samo drogie, jak w stolicy, jednak można mieć nadzieję, że pozostałe usługi pogrzebowe będą odrobinę choć tańsze. Trumna, chłodnia, kosmetyka pośmiertna, kwiaty, karawan i opłaty urzędowe – to wszystko teoretycznie powinno zamknąć się w kwocie 4 tysięcy złotych. Tyle teoria. W praktyce wiele rodzin, zwłaszcza najuboższych, drży, że konieczne będzie dopłacenie do tej ostatniej drogi – zwłaszcza, jeśli szukamy miejsca na cmentarzach położonych w dogodnym komunikacyjnie miejscu czyli najczęściej bliżej centrum. Koszt pogrzebu w Krakowie ulega zmianie bowiem także w zależności od cmentarza i od tego, kto nim zarządza a także od planu administracyjno-rozwojowego dla danej nekropolii.

Może więc nic dziwnego, że często pragnienie bycia pochowanym w dużym mieście przegrywa z pragnieniem zaoszczędzenia – i wtedy wyprowadzamy się na wieczny spoczynek gdzieś poza jego mury. Może ktoś powiedzieć, że dla zmarłych to nie jest wielka różnica, gdzie leżą, natomiast dla żywych różnicę stanowi czy zmieszczą się w kwocie zasiłku pogrzebowego, czy też wezmą kredyt na to, aby pokryć koszt usług pogrzebowych w Krakowie. Czy to coś zmieni prócz samopoczucia? To indywidualna sprawa.