Koszt pogrzebu jest uzależniony od tego, czy zdecydujemy się na pogrzeb tradycyjny, czy też kremację. W ostatnich latach kremacja w Polsce zyskała dużą popularność właśnie ze względu na to, że koszty pogrzebu z urną są niższe od tych za pogrzeb z trumną.

Czy pogrzeb w dużym mieście jest droższy?

Ceny pogrzebów w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań są zdecydowanie wyższe niż w małych miejscowościach. Składa się na to ogólny trend wyższych cen w centrach wielkomiejskich nie tylko za usługi pogrzebowe, ale za wszystkie inne usługi oraz wyższe opłaty cmentarne w dużych miastach. Koszt pogrzebu na Mokotowie czy Ochocie będzie więc podobny do tego w całej stolicy.

Polecane zakłady pogrzebowe na Mokotowie i Ochocie:

Cerber – usługi pogrzebowe Ochota
Heron – zakład pogrzebowy Ochota
Zaklad.waw.pl – katalog zakładów pogrzebowych

zakład pogrzebowy mokotów

Jaki jest koszt pogrzebu tradycyjnego?

Cena pogrzebu z trumną obejmuje odbiór zwłok z domu, szpitala, zakładu medycy sądowej lub innego miejsca oraz ich transport do chłodni. Osobno zapłacić trzeba będzie za przygotowanie ciała do pogrzebu oraz jego przechowywanie w chłodni. Dodatkowe koszty to oczywiście sama organizacja pogrzebu, czyli przewóz karawanem, kondukt pogrzebowy, poprowadzenie pogrzebu przez księdza lub mistrza ceremonii, opuszczenie trumny do grobu oraz zasypanie mogiły. Wszystkimi tymi rzeczami całościowo zająć się może wybrany zakład pogrzebowy w Warszawie albo okolicach.

Ile kosztuje pogrzeb z kremacją?

Koszty wymienione w rozdziale poprzednim są podobne w przypadku pogrzebu tradycyjnego oraz tego z kremacją zwłok.
W przypadku pogrzebu z kremacją droższa będzie usługa podstawowa z powodu kosztów kremacji i trumny kremacyjnej. Jednak cena trumny tradycyjnej jest zdecydowanie wyższa niż urny, stąd pogrzeb ten jest w ostatecznym rozrachunku o wiele tańszy od tradycyjnego.
Obsługa pogrzebu z kremacją obejmuje te same czynności co przy pochówku tradycyjnym jednak podczas pogrzebu z urną mniej jest zatrudnionych pracowników zakładu pogrzebowego. Nie ma potrzeby niesienia trumny i składania jej do w grobie. Urnę z prochami niesie rodzina i sama ja składa do grobu lub zamurowuje w ścianie. Oczywiście również te czynności może wykonać na życzenie rodziny zakład pogrzebowy.