Pochówek to niezwykle ważne wydarzenie. Zmarłemu w ostatnim pożegnaniu należy się szacunek. Wszystko powinno być zorganizowane w odpowiedni sposób, by zapewnić spokój rodzinie pogrążonej w żałobie.

Koszt pogrzebu jest uzależniony od wielu czynników. Ile kosztuje pogrzeb? W dużej mierze cena zależy od rodzaju pochówku. Czy odbędzie się w sposób tradycyjny czy może zmarły zostanie skremowany.

Zakłady pogrzebowe w Bydgoszczy

Fordoński Zakład Pogrzebowy – usługi pogrzebowe
Funer – lista zakładów z Bydgoszczy

Tradycyjny pochówek

Do wydatków należy doliczyć cenę trumny, a ta z kolei zależy od rodzaju drewna, z jakiego jest wykonana. Najtańsza kosztuje 700 – 800 zł, jednak wykonana z dębu już 3 tysiące. Jeśli ciało musi być przechowywane w chłodni dłużej niż 3 – 4 dni, należy również doliczyć ok. 50 zł za dobę. Przygotowanie zmarłego do pogrzebu to koszt ok. 300 – 600 złotych. Umycie, uczesanie, ubranie to podstawowe czynności, jednak w przypadku dodatkowych usług, cena wzrasta. Uroczystość pociąga za sobą koszty przywiezienia ciała, zasypania mogiły czy przewozu karawanem.

Kremacja

Kremacja staje się coraz częstszym rodzajem pochówku. Koszt oczywiście uzależniony jest od miejsca, np. Bydgoszcz narzuca kwotę od 600 do 1000 złotych. Zwłoki spalane są z trumną, stąd musi być ona pozbawiona metalowych okuć. W tym wypadku warto zdecydować się na najtańszy model, gdyż trumna nie będzie wystawiana na widok publiczny. Prochy zmarłego przechowywane są w urnie. Najtańsza to koszt około 300 złotych. Taką urnę z kolei należy złożyć w kolumbarium lub w tradycyjnym grobie. W pierwszym przypadku jest to koszt od 2 do 2,5 tysiąca, tradycyjny grób to 1 do 1,5 tysiąca.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Koszty pogrzebu należy opłacić samemu, jednak państwo oddaje kwotę 4 tysięcy. Kwota jest stała i nawet w przypadku mniejszych kosztów pochówku, zwrot się nie zmienia. Sytuacja wygląda jednak inaczej, kiedy pogrzeb finansowany jest przez pracodawcę zmarłego, dom opieki, gminę, powiat czy kościół. W takim przypadku państwo wraca faktyczne koszty pochówku.

Bez względu na rodzaj pogrzebu i metodę pochówku należy doliczyć również opłatę za odprawienie mszy, a ta już uzależniona jest od proboszcza i jego parafii.