Organizacja pogrzebu jest mało przyjemnym zajęciem z kilku względów. Po pierwsze utrata bliskiej osoby, z odejściem której trzeba się pogodzić. Po drugie, podczas organizacji pochówku, gdzie trzeba załatwić dużo spraw w krótkim czasie, zwykle zaskakują ceny.

Usługi pogrzebowe w Wodzisławiu Śląskim

Styx – zakład pogrzebowy Wodzisław Śląski

Jaki jest koszt pogrzebu?

Pierwszą decyzją, którą należy podjąć jest czy pogrzeb będzie tradycyjny czy też urnowy. Wybór pogrzebu nie jest ostatnim wyborem, a pociąga za sobą kolejne decyzje dotyczące przygotowania ciała do pogrzebu, trumny (rodzaj drewna, jego wykończenie, jakość wykonania) lub urny (wielkość, kształt, materiał), miejsca pochówku (sprawa jest o wiele prostsza, gdy dysponujemy miejscem w grobowcu lub w grobie), nabożeństwa w kościele (opłaty kancelaryjne plus za mszę), przewozu karawanem lub pójście w kondukcie pogrzebowym, poprowadzenie pogrzebu przez księdza lub mistrza ceremonii. Do tego dochodzi koszt wieńców, oprawy muzycznej, a w późniejszym okresie czasu koszt nagrobka. Koszt pogrzebu zależy od wystawności, cennika firmy organizującej ostatnią drogę, regionu i od wystąpienia innych okoliczności wpływających na koszt pogrzebu tj. przechowywanie ciała w chłodni.

Wodzisław Śląski – jakie są koszty pogrzebu?

Różnica pomiędzy kosztami pogrzebu w różnych rejonach kraju nie jest drastyczna. Przeglądając oferty firm zajmujących się kompleksowymi usługami związanymi z pochówkiem (od przywiezienia np. ze szpitala, przechowania w chłodni, po przygotowanie zmarłego, wybór trumny, pomoc w załatwieniu wszystkich formalności, po wreszcie wykopanie grobu i postawienie nagrobka) można zauważyć, że koszt pogrzebu wraz z trumną lub urną łącznie z kremacją zwłok kształtuje się w okolicach 5000 – 6000 zł. Oczywiście to nie są ceny ani stałe, ani ostateczne. Inne stawki obowiązują w przypadku pogrzebu dziecka, a inne w przypadku osoby dorosłej. Ostateczny koszt pogrzebu zwykle przekracza należny zasiłek. Osobom uboższym firmy pogrzebowe oferują nieco inny, skromniejszy, zestaw usług.