Różnica pomiędzy kosztami pogrzebu na prowincji i w mieście bywa całkiem spora, co wynika głównie z ogólnej tendencji do mniejszych opłat na wsi. A jaki jest koszt pogrzebu w Toruniu?

Rekordzistką pod względem kosztów pogrzebu jest Warszawa, w której za pochówek płaci się średnio o 400 złotych więcej niż na przykład w Poznaniu. Stolica rządzi się po prostu własnymi stawkami, co zauważalne jest również daleko poza branżą funeralną. Czy tyle samo kosztuje pogrzeb w Toruniu?

Zakłady pogrzebowe Toruń

Funer – lista zakładów pogrzebowych z Torunia

Zasiłek pogrzebowy

W celu sfinansowania pogrzebu, państwo wypłaca jednorazowy zasiłek pogrzebowy. Z założenia ma on wystarczyć do zorganizowania godnego pochówku, lecz często okazuje się, że wypłacana kwota jest niewystarczająca.

W 2019 roku zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Wypłaca go ZUS, po złożeniu stosownego wniosku. Często jego wypełnieniem zajmują się pracownicy zakładu pogrzebowego, którzy działają w imieniu Rodziny Zmarłego.

Koszt pogrzebu w Toruniu

Podobnie jak w innych miastach, Toruń oferuje niższe opłaty dla pogrzebów z kremacją, niż dla tradycyjnego pochówku. Różnica wynika głównie z niższych cen urn w stosunku do trumien. Bywa ona tak duża, że nawet po odliczeniu kosztów spopielenia, oszczędności są spore. Jeżeli doliczyć do tego również zredukowane wydatki związane z administracją cmentarną oraz późniejszym utrzymaniem grobu, kremacja w Toruniu jest zdecydowanie bardziej korzystna finansowo, niż tradycyjny pochówek.

Koszt pogrzebu w Toruniu oscyluje w okolicach 5 – 6 tys. zł. Jeżeli ceremonia miałaby mocno odbiegać od wersji podstawowej cena oczywiście wzrośnie. Podobnie będzie na przykład w przypadku transportu zmarłego na dalekim dystansie bądź wyboru trumny o wyższym standardzie wykończenia.

Koszty pogrzebu powiększają także opłaty cmentarne, administracyjne, no i oczywiście kamieniarskie, związane z postawieniem nagrobku. Do tego doliczyć należy ceny całorocznej opieki nad grobem, która jeśli nie może być zapewniona przez rodzinę zmarłego, powinna zostać wykupiona zwykle w firmie zarządzającej cmentarzem.