Mogłoby się wydawać, że w momencie śmierci bliskiej osoby sprawy finansowe są kompletnie nieistotne. Niestety nie zawsze tak jest. Wiele osób nie posiada oszczędności, co znacząco utrudnia organizację wzniosłego pochówku. Ponadto zasiłek pogrzebowy nie zawsze jest wystarczający do tego, aby pokryć wszystkie niezbędne wydatki. Ile kosztuje pogrzeb w Brzegu? Poniżej umieszczono orientacyjne stawki.

Usługi pogrzebowe w Brzegu

Grantex – zakład pogrzebowy

Opłaty cmentarne

Koszt pogrzebu jest bezpośrednio uzależnione od wysokości opłat cmentarnych. Niestety nie należą one do tanich. W pierwszej kolejności należy określić rodzaj grobu. Nie każdy ma świadomość, że groby urnowe są znaczni tańsze, niż tradycyjne. Mniejsze koszty poniesiemy w przypadku, gdy zmarła osoba zostanie pochowana do istniejącego już grobu. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile będą kosztować nas opłaty cmentarne. Zwykle znajdują się one w przedziale 5-6 tys. zł.

Pogrzeb tradycyjny

Cena pogrzebu tradycyjnego jest zwykle nieco niższa, jednak pamiętajmy o wyższych opłatach cmentarnych. Za transport zwłok płaci się zwykle 200-400 zł. Wszystko zależy od dystansu. Wiadomym jest, że przetransportowanie ciała z innej miejscowości będzie kosztować o wiele więcej. Za przygotowanie ciała do pochówku zwykle należy zapłacić około 300 zł. Nie musimy szukać ubrań dla zmarłego na własną rękę.Nie należy również zapominać o oprawie muzycznej oraz florystycznej. Zwykle przeznacza się na to kilkaset złotych. Na ogólny koszt wpływa również cena trumny, która waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Pogrzeb z kremacją

Pogrzeb z kremacją przebiega podobnie do tradycyjnego. Musimy jednak zakupić trumnę kremacyjną, która kosztuje około 300 – 600 zł. Zwykle przygotowanie ciała do spopielenia jest tańsze, gdyż nie musi inwestować w odzież. Proces kremacji kosztuje od 800 zł. Najczęściej pochówek jest nieco tańszy. Jest to wynikiem niższej wagi urny. Jej przeniesienie w miejsce spoczynku wymaga mniejszego nakładu pracy, a więc koszty obsługi są niższe. Za najtańszą urnę trzeba zapłacić około 300-500 zł.