Oznaczanie miejsca pochówku jest częścią kultury śmierci. Trwałe nagrobki wzniesione z kamienia budowano jeszcze przed powstaniem pierwszych cywilizacji. Najczęściej nazywamy je pomnikami nagrobnymi. Nazwa bardzo adekwatna do funkcji, jaką pełnią – przypominanie o zmarłym, który pod nimi spoczywa.

Kamienne grobowce przeszłości

Miejsca spoczynku pochodzące z czasów najdawniejszych to ziemne kurhany. W okresie megalitycznym pojawiły się w wielu częściach świata groby w kształcie kręgów kamiennych lub pojedynczych wielkich głazów. Niezwykłą finezją i rozmachem rzemiosła kamieniarskiego świat zadziwili Egipcjanie. Monumentalne mastaby oraz piramidy z piaskowców były wyjątkowymi pomnikami pamięci po zmarłych.

Sztuka nagrobna w formie steli i tolosów kwitła w Grecji, a zachwycające marmurowe sarkofagi i kapliczki to spuścizna Rzymian. W okresie średniowiecza kamienne groby stawiano najbogatszym. Te ulokowane na cmentarzu były dość skromne w formie płyty z krzyżem; grobowce w świątyniach budowano w formie sarkofagu lub zdobionej płyty nagrobnej. W renesansie kamieniarskie dzieła sztuki umieszczane były często w specjalnie wznoszonych kaplicach nagrobnych.

nagrobki w starożytności

Współczesne usługi kamieniarskie

Kamień jest nadal najczęściej wybieranym materiałem na pomniki, a wybór kolorów i rodzajów kamienia jest ogromny. W Polsce budujemy pomniki głównie z granitu, który w naszych warunkach klimatycznych przez wiele lat nie przebarwia się, nie niszczeje. Wśród granitów króluje kamień ze Strzegomia oraz Strzelin. Bardzo modny jest także granit impala sprowadzany z RPA. Impala to kamień ciemny, niemal czarny rozjaśniany wtopionymi łuskami czy płatkami w kolorze srebrnym lub szarym. Rzadziej na polskich cmentarzach spotyka się marmur i piaskowiec. Tanie i wytrzymałe są nagrobki z kompozytów, najczęściej chińskiego pochodzenia.

nagrobek wykonany przez Grantex

Polecane zakłady kamieniarskie

Grantex – usługi kamieniarskie w Brzegu
Funer – lista sprawdzonych zakładów kamieniarskich

Na czym polegają usługi kamieniarskie?

Na usługi kamieniarskie składa się kilka czynności. Najważniejszą jest wykonanie kamiennych elementów nagrobka: tablicy, podstawki pod tablicę, nakrywy, krawężników i podstawy. Przygotowane w zakładzie kamieniarskim części są montowane na cmentarzu. Niejednokrotnie kamieniarze muszą dokonać demontażu starego nagrobka oraz przygotować podłoże pod nowy pomnik. Zakłady kamieniarskie zajmują się także porządkowaniem otoczenia grobu – układają chodniki, wysypują żwir, nasadzają roślinny, montują ławki itp.

Od czego zależy cena pomnika?

Podstawowym determinantem ceny jest wybór materiału. Impala jest granitem najdroższym; najtańsze nagrobki są z kompozytów.
Inne wyznaczniki ceny to:
1. Wielkość pomnika – zależy od tego, czy pomniki przykrywają tradycyjne groby pojedyncze lub podwójne, albo groby urnowe,
2. Kształt nagrobka – proste tablice i płyty są najtańsze; wymyślne kształty wymagają więcej pracy, więc kosztują odpowiednio drożej,
3. Akcesoria dodatkowe – kamienna księga na płycie, wazony toczone z kamienia, kwietniki (skrzynie lub donice), podstawy pod znicze to elementy podnoszące koszt całkowity o kilkaset złotych każdy,
4. Rzeźby nagrobne – zdarzają się takie zamówienia, choć nie każdy zakład kamieniarski takiej realizacji się podejmie; cena jest sprawą umowną, ale może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych,
5. Napisy – najtańsze jest wykonanie znaków piaskowanych (około 10-15 zł za znak); pracochłonne wykuwanie napisów w kamieniu jest usługą najdroższą; dość kosztowne są także napisy wykonane z metalowych czcionek przyklejanych lub montowanych na wkręty.

Ile kosztują usługi kamieniarskie w Polsce?

Ceny usług zależą od lokalizacji zakładu kamieniarskiego. Najdrożej jest w centrach wielkich miast, najtaniej na odległej prowincji. Pojedyncze granitowe pomniki z polskiego kamienia można mieć za 4 – 5,5 tysiąca; podwójne to wydatek od 6,5 do 8 tysięcy. Urnowe nagrobki z impali kosztują od 4800 do 5700 zł.

Montaż pomnika oraz demontaż starego to koszt w granicach 8-10% wartości nowego nagrobka. Wazony kosztują ok. 300 zł, książki 600-700 zł. Pojemniki na kwiaty, kamienne ławeczki, krzyże, metalowe litery, rzeźby wyceniane są indywidualnie w zależności od ilości materiału i stopnia trudności wykonania.

Kategorie: Nagrobki