Myśli o śmierci i pogrzebie zazwyczaj nie stanowią treści naszych codziennych rozmyślań. Odsuwamy je niemal w nieskończoność, najczęściej aż do momentu, w którym jesteśmy zmuszeni do skorzystania z usług pogrzebowych po śmierci Osoby Bliskiej. Wtedy jednak nie zajmują nas rozważania filozoficzne, ale bardzo przyziemne. Do tych najbardziej przyziemnych – a jednocześnie najbardziej trudnych – należy pytanie: ile kosztuje pogrzeb?

Pierwsza odpowiedź nasuwa się sama: pogrzeb kosztuje bardzo dużo. W większości przypadków koszt pogrzebu jest wysoki. Można powiedzieć, że nawet za wysoki względem zawartości kieszeni przeciętnego – nomen omen – śmiertelnika. I niewielką pociechą jest to, że zazwyczaj istnieje możliwość, aby skorzystać z zasiłku pogrzebowego, który można otrzymać z ZUS, KRUS, MSWiA oraz innych instytucji.

Ile faktycznie kosztuje pogrzeb? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Najczęściej ostateczną odpowiedź można otrzymać będąc właśnie Klientem zakładu pogrzebowego, czyli innymi słowy starając się zorganizować pogrzeb swojego Bliskiego.

pogrzeb

Co składa się na koszt pogrzebu?

Na podstawowe koszty pogrzebu składają się takie elementy, jak eksportacja ciała Zmarłego (w zależności od odległości do chłodni może wynosić 350-450 zł), kosmetyka pośmiertna (ok. 200-300 zł) lub różne elementy składające się na ceremonię (od 1200 zł wzwyż). Do tego dochodzi koszt trumny (od 900 zł do prawie 4000 zł), a w przypadku pogrzebu z urną – koszt trumny kremacyjnej (min. 400 zł) oraz urny (min. 300 zł). Wydatki na akcesoria pogrzebowe wydają się być najbardziej ruchome (i możliwe do indywidualnego dostosowania do okoliczności), jednak też są niebagatelne. W ich skład wchodzi krzyż, tabliczka, kwiaty, a czasem też ubrania czy modlitewniki dla Zmarłych. Oprawa pogrzebu to także sprawa ważna, bo choć nie wszystkie jej elementy muszą być wykorzystane, to jednak kto odmówi swojemu Zmarłemu muzyki w tej ostatniej drodze? Przysłowiowe kilkukrotne zadęcie w trąbkę na pogrzebie to koszt w granicach 200-300 zł.

Lwia część jednak kosztów pogrzebu to pokrycie opłat cmentarnych. One także są mocno zróżnicowane i zależą od regionu kraju, miasta, a także od rodzaju grobu.

Ogólnie jednak podsumowując tę niepełną listę opłat można zauważyć niebezpieczne zbliżenie się do kwoty zasiłku pogrzebowego, która od 2011 roku wynosi 4000 zł. To oznacza dokładnie tyle, że w dużej ilości przypadków rodzina Zmarłego musi dopłacić różnicę, która wywindowała koszty pogrzebu powyżej kwoty zasiłku. Może więc nic dziwnego, że przeciętny człowiek nie tylko boi się śmierci dla niej samej, co raczej boi się o to, jak sobie poradzi finansowo z pogrzebem jego rodzina. W tej sytuacji ponura kwestia z wielu ponurych dowcipów „Pieniądze albo śmierć!” okazuje się być bardziej prawdziwa i życiowa niż ogólnie myślimy…


1 komentarz

ile kosztuje pogrzeb · 18 listopada 2020 o 17:48

Serwis poświęcony tematyce ceny pogrzebów w kraju z podziałem na poszczególne miasta. Dowiecie się Państwo co wpływa na cenę pogrzebu – zapraszam.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *