Kremacją nazywamy spopielenie ciała zmarłego. Jest ona dobrą alternatywą dla tradycyjnego pogrzebu, dlatego obecnie na tę formę pochówku decyduje się coraz więcej osób, tym bardziej, że ma wiele zalet.

Kremacje a stanowisko Kościoła Katolickiego

Przez wiele lat kremacja była potępiana przez Kościół. Dziś stanowisko to zmieniło się. Przyznano, że spalenie zwłok, nie dotyczy duszy i nie przeszkadza Bogu w odbudowaniu ciała. Wymiar paschalny kremacji nie różni się zatem od tradycyjnego pochówku, bo bez względu na to, czy ciało zamieni się w proch czy popiół, kiedyś powstanie z martwych.

Kremacja zwłok a środowisko

Okazuje się, że kremacja jest najbardziej ekologicznym i bezpiecznym sposobem pochówku. Zastosowanie nowoczesnych technologii powoduje, że dym, powstały w wyniku spalania zwłok, nie jest szkodliwy. Poza tym kremacja nie ingeruje w środowisko naturalne i nie zanieczyszcza wód. Coraz częściej pojawia się też problem braku miejsc na cmentarzach, a spalanie zwłok ogranicza ilość miejsca potrzebnego do pochówku.

Krematoria we Wrocławiu

Olimp – krematorium Wrocław
Pogrzeby z kremacją organizuje Zakład Pogrzebowy Olimp – więcej informacji tutaj.

Jak wygląda proces kremacji?

Zmarły zostaje ułożony w trumnie z materiałów ekologicznych, jest to najczęściej karton lub drewno sosnowe. Przed dokonaniem kremacji, rodzina ma możliwość pożegnania się ze swoim bliskim. Potem trumna wprowadzana jest do pieca krematoryjnego nagrzanego do 800-1200 stopni. Proces spopielania trwa 2-3 godziny, następnie rozdrobnione szczątki, umieszczane są w urnie i przekazane rodzinie, która może wybrać tradycyjny pochówek lub umieścić urnę w kolumbarium.

krematorium Wrocław

Krematorium Wrocław – dodatkowe udogodnienia

W wielu krematoriach, np. krematorium Wrocław, dostępna jest klimatyzowana sala recepcyjna, gdzie można napić się kawy czy herbaty. Jest też komfortowa kaplica, wyposażona w wysokiej klasy sprzęt nagłaśniający, który umożliwi odtworzenie wybranej muzyki. Kremacje Wrocław oferują również eleganckie sale ostatniego pożegnania, z których można obserwować moment wprowadzenia trumny do pieca krematoryjnego.
We wrocławskich krematoriach można liczyć na wysokiej klasy urządzenia zapewniające całkowite utlenienie dymów i wyeliminowanie zapachów. Automatyczna regulacja sterowana komputerowo, utrzymuje pod nadzorem wszystkie etapy procesu spopielania.

Ile kosztuje kremacja zwłok?

Wiele osób musi podjąć decyzję, dotyczącą sposobu pochowania bliskiej osoby. Przede wszystkim interesują ich więc koszty kremacji. Warto wiedzieć, że skremowanie ciała jest nieco tańsze od tradycyjnego pogrzebu. Jeżeli chodzi o koszt kremacji we Wrocławiu, jest to kwota ok. 800-1000 zł. W kwocie tej zawiera się koszt trumny do kremacji i opłata za samą kremację. Osoby, które chciałyby wykupić miejsce w kolumbarium, muszą liczyć się z kosztem ok. 2000 zł, a koszt miejsca na cmentarzu to ok. 1000 zł.

Zobacz także: Koszty pogrzebu we Wrocławiu

Kategorie: Kremacje